СКАД Лакост – Факултетот со најубав студентски дом на светот

СКАД е факултет за уметност и дизајн кој има свои дисперзирани студии во прекрасното француско село Лакост. Таму студентите можат да престојуваат во најубавиот студентски дом на светот, кој всушност претставува реставрирана селска куќа од 16-тиот век. Оние кои овде студираат фотографија, илустрација, архитектура, мода или графички дизајн можат да почнат со творештво во истиот амбиент во кој некогаш твореле Винсент ван Гог, Пол Сезан и Реноар. Од секој прозорец има глетка над живописната долина Луберон, бањите се современи, на приземјето има класично француско кафуле, а надвор има базен. Ова дефинитивно е студентски дом во кој секој студент би сакал да престојува.

СКАД Лакост – факултетот со најубавиот студентски дом на светот


 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар