Симпатични подвижни фотографии

Њујоршкиот моден фотограф Џејми Бек, во соработка со Кевин Бург, кој е веб-дизајнер со искуство во подвижна графика и видео обработка, креирале серија од прекрасни анимирани фотографии, кои ги нарекуваат „cinemagraphs“.Симпатични подвижни фотографииВо неколку од нив, има позирано канадскиот супермодел Коко Роча, поради што фотографииве бааги го привлекле вниманието на медиумите. Според Роча, овие „кинемаграфии“ се повеќе од фотографии, но помалку од видео.Симпатични подвижни фотографииИ покрај тоа што концептот за создавање анимирани GIF фотографии е стар и веќе виден, анимациите кои досега сме ги виделе на интернет, најчесто биле невкусни и прости. Анимираните фотографии на Џејми Бек од друга страна, имаат фантастична атмосфера, која ја воздигнува уметноста на создавањето фотографии во GIF.Симпатични подвижни фотографииЦелта на Џејми Бек е да внесе движење во одредени делови од фотографијата, за да го фати временскиот момент, но и да ја „одмрзне“ фиксната фотографија, на начин што ќе го улови минливиот момент.Симпатични подвижни фотографии

„Сметаме дека дека ваквиот тип подвижни фотографии може да има многу возбудливи употреби. Постои движење во сè и со ловење на тоа движење, во комбинација со убавината на обичната фотографија, можете да го искусите она што го нуди видеото, без големиот ангажман кој видео обработката го бара“ – вели Џејми.

Симпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографииСимпатични подвижни фотографии


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

 1. MorquesaDemona Reply

  wow! Lovelyyy!

 2. Aneta Reply

  ne mi se veruvaaaaa kolku e ova dobro!

 3. Sara Petrovska Reply

  prejaki fotografii

 4. Катерина Неделкоска Reply

  Браво!!! 😀

Остави коментар