Салвадор Дали нè води во земјата на чудата на Алиса

Малкумина знаат дека генијалниот надреалист Салвадор Дали го илустрирал лимитираното издание на детската класика „Алиса во земјата на чудата“, на англискиот писател Луис Керол. Книгата е отпечатена во Њујорк, во 1969 година од „Maecenas Press-Random House“. Во неа се наоѓаат 12 илустрации за секое поглавје и една за почетната страница, на која стои и неговиот потпис.

Салвадор Дали нè води во земјата на чудата на Алиса

Благодарение на галеријата „Вилијам Бенет“ во Њујорк, илустрациите се дигитализирани и изложени. Инаку, ова издание на книгата денес е едно од најбараните предмети меѓу колекционерите, познавачите и почитувачи на уметноста на маестралниот Дали.

Салвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на АлисаСалвадор Дали нè води во земјата на чудата на Алиса


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар