Родители и деца си ги менуваат главите

Уметничкиот директор Florian Schmucker, фотографот Paul Ripke и режисерот со прекар POP, составиле тим и направиле забавна дигитална уметничка серија фотографии со деца и родители, чии глави си ги имаат сменето местата. Барем така изгледа!Родители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главите

Тие оваа серија ја нарекле „Kindsköpfe“, што на германски значи „Возрасни“.

Родители и деца си ги менуваат главите

Фотографиите се обработени во Фотошоп, а добиениот резултат е доста необичен – бебешки и детски глави сместени на тела од возрасни и обратно, глава на возрасни луѓе, сместена на малечко детско тело.

Родители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главите

Фотографиите се надреални, хумористични и препознатливи, а сигурни сме дека децата и возрасните луѓе, кои ја глумат улогата на нивни родители, одлично се забавувале во текот на снимањето и успешно ни го пренеле нивното расположение преку сликите.

Родители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главитеРодители и деца си ги менуваат главите

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар