Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз

Дизајнирана од страна на Фредерик Бартолди во соработка со францускиот инженер Густав Ајфел, Статуата на Слободата е огромна неокласична скулптура која се наоѓа на Островот Слобода во Њујорк. Статуата била подарок за Соединетите Американски Држави од народот на Франција, но сепак проектот бил заеднички труд помеѓу двете страни. Работата на Французите била да ја состават статуата, додека пак на Американците да најдат совршено место за неа и да го изградат пиедесталот.Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во ПаризСамата статуа е висока 46 метри, но гледана во целост, од земјата до факелот висината изнесува 93 метри. Дизајнот и конструкцијата на Статуата на Слободата се сметаат за најголемите технолошки достигнувања на 19-от век. Таа се наоѓа на самиот раб помеѓу уметноста и инженерството. Откако Бартоли завршил со составувањето на деловите на статуата во Париз во 1885 година ја испратил кон Америка во точно 241 кутија.

Погледнете ја оваа галерија на ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во 1883 година. Овие фотографии се дел од „New York Public Library’s Photography Collection“.Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз Ретки фотографии од изградбата на Статуата на Слободата во Париз


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Александар. Reply

    Мислите Њу Јорк?

    • Моника Трајковска Reply

      Статуата на Слободата била создадена во Париз, а потоа на делови била испратена во Њујорк 🙂

Остави коментар