Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм

Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм

Ресторанот „Ikibana“ се наоѓа во Барселона и е распослан на површина од 260 квадратни метри. Дизајниран е од страна на архитектонската фирма „El EquipoCreativo“, која совршено ги соединила шпанската и јапонската култура, во едно.Ресторан во Барселона кој плени со својот шармКога ќе размислите, овие две култури немаат ништо заедничко. Шпанците  се темпераментни и страсни, додека Јапонците се тивки и преферираат минимализам. Наоѓањето на заеднички допирни точки на овие две култури, бил одличен предизвик за овие архитекти.Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шармПрекрасна комбинација од дрво, листови и цвеќиња доминира во декорот на овој ресторан, а најинтересен момент е импровизираната густа шума со испреплетени гранки. Системот на осветлување е паметно поставен, пушта зраци помеѓу гранките, осветлувајќи го целиот простор со фина светлина. При креирањето на дизајнот на ресторанот, се внимавало тој да е соодветен на името на ресторанот, кое во превод значи икебана.Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм Ресторан во Барселона кој плени со својот шарм


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар