Рентген слики од цвеќиња

Рентген слики од цвеќиња

Велат убавината е длабоко под кожата, но Хју Турви ни покажа дека и цвеќињата имаат што да покажат кога ќе бидат изложени на x-зраци. Хју, кој по професија е дизајнер/уметнички директор, пред да студира фотографија, во 1996 година за првпат употребил рентген снимки за да слика човечки череп, кој бил наменет за неговиот пријател, музичар по професија. Таа слика била искористена за омотот на неговиот албум.

рентген слики од цвеќиња

букет од рози

Тој секогаш бил фасциниран од тоа што има под површината на работите. Вели: „Јас сум управуван од љубопитноста. Се работи за откривање на светот околу нас. Како дете секогаш сакав да ги расклопам работите и да видам на кој начин работат. X-зраците ми ја даваат таа можност да ѕирнам во длабочината и сето тоа да го претворам во уметност”.

рентген слики од цвеќиња

обичен крин

рентген слики од цвеќиња

носачи на спори

рентген слики од цвеќиња

син крин

рентген слики од цвеќиња

базга

рентген слики од цвеќиња

роза

рентген слики од цвеќиња

крин (одблизу)

рентген слики од цвеќиња

бодлика

рентген слики од цвеќиња

крин

рентген слики од цвеќиња

орхидеја

рентген слики од цвеќиња

мoрска трева

рентген слики од цвеќиња

морска трева

рентген слики од цвеќиња

лалиња

рентген слики од цвеќиња

роза

рентген слики од цвеќиња

спори на „Љубов во маглата"

рентген слики од цвеќиња

„лалето на Нил“

рентген слики од цвеќиња

Lisianthus (расте во топлите предели на Јужна Америка, Мексико, Карибите и Северна Америка)


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

  1. Елена Reply

    Втората и четвртата слика дефинитивно не се кринови! Првото е кала со сигурност. 🙂

  2. Елена Reply

    Мислам на првото цвеќе од двете погрешно именувани 🙂 да не дојде до забуна.

  3. Марија Смокварска Reply

    Изворот на информации што беа користени при пишување на овој пост укажуваа дека се така како што се напишани. И бидејќи на многу од цветовите со латинско име им нема соодветен македонски превод, мораше да се земе генералното име. Ама секогаш овие забелешки се добредојдени:)

Остави коментар