Реконструкција на светот со Лего коцки

Автор: Ивана Лазороска

Германскиот уметник Јан Ворман ги помина последните три години патувајќи по целиот свет, посветувајќи се на обновување рушевини. Интересно, но истовремено и чудно, е тоа што тој користи Лего коцки наместо малтер и тули.Реконструкција на светот со Лего коцкиПочетокот на овој проект, наречен „Dispatchwork“ беше во Рим, а сега оваа сјајна шарена пластика краси многу градби низ светот.Реконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиПополнети се многу дупки останати како штета од Втората светска војна и тоа со помош на луѓе од секоја возраст. Во оваа акција доброволно биле вклучени деца, родители, баби и дедовци.Реконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиПопуларноста на овој проект растеше со брзо темпо, па луѓе од сите краишта секојдневно испраќаа слики од Лего-реконструкцијата.Реконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиВо овој момент, овие Лего коцки ги красат Берлин, Амстердам, Белград, Сремски Карловци, Санкт Петербург, Цирих, Њујорк, Барселона, Тел Авив и други градови во светот.Реконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцкиРеконструкција на светот со Лего коцки

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар