Распламтените фотографии на Станислав Аристов

Распламтените фотографии на Станислав Аристов

Користејќи чкорчиња, оган и чад, рускиот фотограф Станислав Аристов, повеќе познат како Пол Тергејст (Pol Tergejst), ги создава овие магични фотографии полни со детали и дејство, додека истовремено задржувајќи ја нивната едноставност. Цвеќиња, пеперутки, риби, сијалици, па и новогодишни елки се дел од распламтените скулптури на Аристов, кои се производ на многу трпение и умешно чкрапнување на фотоапаратот во вистинскиот момент. За да ги направи фотографиите, тој користи макро леќи, а отпосле и Фотошоп. Сепак, она што е производ на неговото трпение, дисциплина и креативност, е несомнено уметност која одзема здив.Распламтените фотографии на Станислав АристовНа идејата дошол сосема случајно, додека размислувал со каква фотографија да се пријави на претстојниот натпревар.

„Додека гледав едно чкорче, почнав да размислувам како тоа го претставува животот. Тука е изгорениот дел кој го претставува минатото, чадот кој ги претставува сеќавањата и недопрениот дел од чкорчето – иднината. Огнот е животот. Чкорчињата се многу обични работи, но изгледа дека можат да бидат презентирани на многу необични начини.“

Распламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовРаспламтените фотографии на Станислав АристовБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. рибичка Reply

    колку се само ОРИГИНАЛНИ !!!

Остави коментар