Прекрасни огромни риби од пластични шишиња

Прекрасни огромни риби од пластични шишиња

Прекрасната уметничка инсталација која прикажува три огромни риби е поставена на плажата Ботафого во Рио де Жанеиро, Бразил. Скулптурите се направени со цел да го привлечат вниманието на јавноста на неодамна одржаната конференција Рио +20.Прекрасни огромни риби од пластични шишињаНа оваа конференција се сретнаа светските лидери и илјадници други учесници од владиниот, приватниот и невладиниот сектор со цел да најдат начини да ја намалат сиромаштијата, да го подобрат квалитетот на општествениот живот и да ја заштитат природата од брзорастечкиот пораст на популацијата на земјата. Слоганот кој ги придружува овие величествени скулптури од рециклирана пластика гласи: „Препознајте го нивното место“.Прекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишињаПрекрасни огромни риби од пластични шишиња


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар