Прекрасни морски пејзажи од моментот кога се судруваат песокот и брановите

Прекрасни морски пејзажи од моментот кога се судруваат песокот и брановите

Оваа неверојатна колекција од фотографии е направена од страна на фотографот Анти Витала. Морските пејзажи вклучуваат темни неба и длабоко сини води кои се спојуваат во рамна хоризонтална линија, на средината од секоја фотографија. Оваа серија фотографии е направена за време на есенските бури на плажата Кампс Беј, Кејп Таун, Јужна Африка.

Витала со помош на долга експозиција успеал да го сними движењето на брановите и богатите текстури на водата и песокот додека тие се судираат и ги претворил во медитативни сцени. И покрај тоа што сите фотографии наликуваат една на друга, секоја од нив е на свој начин различни. Преку неговата работа, гледачите имаат можност да ги истражуваат силите на природата и да се поврзат со смирувачката убавина на пејзажите…

Прекрасни морски пејзажи направени во моментот кога се судруваат песокот и брановите

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар