Прекрасни минијатурни уметнички дела исцртани на необични „платна“

Месут Кул е артист од Турција кој црта мали уметнички дела на најразлични објекти. Понекогаш станува збор за крилото на пеперутка, понекогаш за зрно ориз, а некогаш дури и за влакно од коса. Накратко, тој работи на најмалите „платна“ во светот. Кул пред само неколку години започнал со микроуметноста со цел да воведе малку иновација во уметноста, но многу брзо успеал да ја совлада оваа техника. Тој за својата работа вели:

„Најголемата инспирација за мене е овој свет. Мојата цел е да создавам универзален јазик со помош на мојата уметност.“

Прекрасни минијатурни уметнички дела исцртани на необични „платна“
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар