Прекрасни математички гифови кои ќе ве маѓепсаат

Прекрасни математички гифови кои ќе ве маѓепсаат

Дигиталниот артист и студентот по физика на докторски студии, Дејв Вајт, ги зашеметува нашите монитори со неверојатните гифови кои се совршена комбинација од математика и уметност. Тие се толку магични што едноставно не можете да престанете да ги гледате. За да ги создаде овие неверојатни анимации, Вајт употребува програмски јазик наречен „Processing“. Погледнете дел од неговата најдобра работа…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар