Прекрасни љубовни зборови од различни јазици ширум светот кои не можат да бидат преведени

Артистката Ема Блок ги создала овие прекрасни илустрации од зборови кои не можат да бидат преведени со цел да ни ги покаже сите оние емоции кои заљубените многу добро ги знаат, но за кои едноставно не постои соодветен поим. И покрај тоа што немаме збор во нашиот јазик за повеќето од нив, сепак можеме да ги позајмиме овие зборови со цел подобро да објасниме како се чувствуваме…

Да поминете со вашите прсти низ косата на вашата љубов (португалски)

Да поминете со вашите прсти низ косата на вашата љубов (португалски)

Да се држите за раце и да остарите заедно (кинески)

Да се држите за раце и да остарите заедно (кинески)


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар