Прекрасни фотографии што изгледаат како слики

Неверојатно изгледаат зимските пејзажи на Гурам Доленјашвили нацртани само со молив и фотореалистичните портрети на Хуан Франтиско Касас изработени со сино хемиско пенкало. Кога ги гледате, се прашувате дали се работи за цртеж или фотографија. Интересен е и концептот кој ги поврзува фотографиите и цртежите, но на поинаков начин, со доцртување на дел од просторот во самата фотографија. Повторно е време да се запрашаме, дали она што го гледаме е слика или фотографија. Овој пат одговорот е повторно изненадувачки, но приказната за концептот е различна.

Прекрасни фотографии што изгледаат како слики

Барбара Кол е самоук фотограф, која се занимава со оваа професија уште од 1987 година, кога користела обичен фотоапарат – Polaroid Spectra.

Прекрасни фотографии што изгледаат како слики

Во 1993 година, една слика од Лусиен Фројд ја инспирирала да го промени правецот на својата работа. Оттогаш фотографира создавајќи дела кои се на границата помеѓу слики и фотографии.

Прекрасни фотографии што изгледаат како слики

Нејзината серија „Насликани дами“ (Painted Ladies) е просто воодушевувачка.

Прекрасни фотографии што изгледаат како сликиПрекрасни фотографии што изгледаат како сликиПрекрасни фотографии што изгледаат како слики

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар