Прекрасни фотографии од Централ Парк во ноќта

Навечер, Централ Парк е исполнет со тивка мистерија. Огромните дрвја со испреплетените гранки добиваат застрашувачки изглед, темните сенки го обвиткуваат целиот простор и самиот парк го освојува ретка мирност. Фотографот Мајкл Масаја се обидел да ги долови токму овие моменти во својата нова серија фотографии која е наречена „Длабоко во сонот – Централ Парк“.

Застрашувачко прекрасни фотографии од Централ Парк навечер

Оваа моќна и магична серија вклучува црно-бели фотографии кои создаваат застрашувачка сензација од место кое вообичаено е исполнето со бои и живост. Прекрасна светлина ги издвојува природните објекти и оние направени од страна на човекот ширум целиот парк, додека пак во водата може да се види одразот помеѓу стварноста и фикцијата.

„Фотографирањето на паркот помеѓу 2 и 6 часот по полноќ беше мојот обид да го снимам градот во своите најзастрашувачки, најпусти и најосамени моменти“, објаснува Масаја.

 

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар