Портрети од илјадници шрафови

Портрети од илјадници шрафови

Ендру Маерс е еден од најтрпеливите модерни уметници на денешницата. Овој артист, кој доаѓа од Лагуна Бич, Калифорнија, проаѓа низ процес од многу чекори за да создаде едно неверојатно парче уметност, кое мора да го видите, односно да го допрете за да поверувате дека постои.
Портрети од илјадници шрафовиТој започнува така што врз шперплоча поставува страници од телефонски именик. Интересен факт е тоа што, тој ги користи страниците од телефонскиот именик според локалната единица каде што живее субјектот. На нив црта лице и рачно прави од 8.000 до 10.000 пробни дупчиња. Потоа, кога на нив ги зашрафува шрафовите, тој се потпира само на себе, не употребувајќи никаков компјутерски софтвер за да му помогне.Портрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафови.

Повеќето луѓе кои се нацртани на портретите, имаат нешто посебно во нив. Гледајќи ги нив во живо, чувството е сосема различно, отколку кога ќе ги видите на фотографија. Тие имаат длабочина која сликата не може да ја фати.

Портрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиЕден од најпредизвикувачките делови е вадењето на цртежот одоздола, бидејќи потоа треба да ги обои главите на шрафовите, за на крајот скулптурата да изгледа како вистински портрет. Погледнати од вистинскиот агол, неговите портрети изгледаат навистина фантастично.Портрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафовиПортрети од илјадници шрафови


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар