Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Во големата галерија во Музејот на уметност во Толедо, Охајо, обично можат да се најдат класични уметнички дела, стотици години стари. Но, сега таа добила нов современ изглед благодарение на ова прекрасно виножито направено од човечка рака кое го краси центарот на галеријата.

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Уметникот заслужен за ова неверојатно дело е Габриел Дав кој е роден во Мексико и има специјализирано во ликовната уметност позната како мешани медиуми.

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Имено, тој прави инсталации изработени од обоени конци кои личат на светлосни зраци што се одбиваат од ѕидовите на затворените простории.

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Ова неверојатно виножито е неговата најнова инсталација, наречена „Plexus no. 35“.

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Таа ќе биде дел од големата галерија во Музејот на уметност во Толедо до 22-ри јануари, 2017 година.

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци

Мора да признаеме дека се работи за навистина креативна идеја која сигурно бара извонреден талент и посветеност за да се реализира. Зар не би сакале и вие вакво виножито во вашиот дом?

Погледнете го ова неверојатно виножито направено од илјадници разнобојни конци


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар