Погледнете ги најдобрите фотографии под вода за 2016 година

Тешко е да се направат добри фотографии под вода, затоа и ги нема во толкав број. Малкумина фотографи го имаат потребното знаење и вештини за да успеат да ги доловат најголемите длабочини на океанот, без оглед на квалитетот на опремата.

Погледнете ги најдобрите фотографии под вода за 2016 година

Мали сребрени рипчиња формираат вртлог околу мангровите дрвја

Дејвид Дубилет и Брајан Скери се едни од најуспешните фотографи и нуркачи. Дубилет ги направил неговите фотографии додека работел на проект поврзан со екосистемите на бреговите на Куба. Скери, пак, пливал со ајкули на Бахамите. Останатите фотографии се на Чарли Хамилтон Џејмс и тие ги покажуваат дивите дабари во движење, како и усната празнина на пастрмката.

Погледнете ги најдобрите фотографии под вода за 2016 година

Змијозабата ајкула може да распарчи секакви цврсти предмети, од оклопи на желки па сѐ до професионални апарати

Следниве подводни фотографии покажуваат една друга страна на планетата Земја, досега невидена. На нив ќе можете да видите многу ретки животни и растенија до кои навистина е тешко да се дојде. Не треба ни да се занемари фактот дека реткиот подводен живот е најважната животна форма што постои во светот. Според многу експерти, ние зависиме од здравјето на водните површини и ако ги заштитиме нив, ќе се заштитиме и себеси. Првиот чекор ќе го направиме доколку погледнеме што се крие во нивните длабочини. Погледнете ги овие неверојатни фотографии и дознајте какви чуда крие подводниот свет…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар