Поглед кон расцветано црешово дрво кој испраќа важна порака

Поглед кон расцветано црешово дрво кој испраќа важна порака

Во Онахама, Јапонија, многу училишта останаа празни по големиот земјотрес во март, 2011. Средното училиште „Iwaki Sogo“ е едно од напуштените училишта, но сепак прозорецот во една од училниците нуди прекрасна глетка, која испраќа многу важна порака.

Овој поглед кон расцветано црешово дрво испраќа важна порака

Училницата е потполно пуста, и единствена убава слика е погледот надвор кон расцветаното црешово дрво.

Овој поглед кон расцветано црешово дрво испраќа важна поракаОвој поглед кон расцветано црешово дрво испраќа важна порака

Но дали тоа навистина е црешово дрво?

Овој поглед кон расцветано црешово дрво испраќа важна порака

Доколку го погледнете одблизу, „црешовото дрво“ изгледа како слика од вашите најстрашни кошмари. Но, вистината е всушност многу поубава и не толку страшна како што ви се чини од блиску.

Ова е дел од проектот Okurie, во кој учениците цртаат разни слики или оставаат еден вид нивен отпечаток во знак на почит кон местото каде го стекнале основното знаење за животот.

5-ovoj-pogled-kon-rascvetano-creshovo-drvo-isprakja-vazhna-poraka-www.kafepauza.mk_

6-ovoj-pogled-kon-rascvetano-creshovo-drvo-isprakja-vazhna-poraka-www.kafepauza.mk_


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

  1. zz Reply

    баш креативно

Остави коментар