Париз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографии

Париз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографии

Уште од моментот кога бил измислен фотоапаратот, Париз станал вечна инспирација за фотографите. Еден од првите кој потклекнал пред магијата на овој град бил францускиот фотограф Ежен Атже, којшто во почетокот на дваесеттиот век талкал низ улиците на Париз со својот огромен фотоапарат во потрага по детали со кои ќе ја долови душата на градот. Бил доста успешен во тоа, па благодарение на овие фотографии денес важи за еден од оние кои во наследство оставиле сведоштво за тогашните прилики во овој град.Париз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографииПариз од почетокот на дваесеттиот век низ фотографии


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар