Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

„Ти не си Бенкси“ е досега нејнеобичната „репродукција“ на делата на мистериозниот цртач на графити, зад која стои британскиот фотограф Ник Стерн. Тој користејќи вистински предмети и луѓе како модели, направил реални верзии на најпознатите дела на Бенкси. Деталите во неговите фотографии во кои „оживува“ уметноста на талентираниот стрит артист, се речиси идентични со оригиналите. Овие исклучително креативни дела на Стерн за кусо време станаа ултрапопуларни на интернет.


Оживеаја мистериозните графити на Бенкси

Бес

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Слугинка во Лондон

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

ББ


„Отсекогаш ме интригирала работата на Бенкси и помислив дека ќе биде фасцинантно да се обидам да направам фотографии преку кои на поинаков начин ќе ги прикажам неговите најпознати графити. Изненаден сум и поласкан што на толку многу луѓе им се допадна идејата“, вели британскиот фотограф.

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Мир

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Пештерски човек

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Гол човек

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Девојче и војник

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Гвантанамо

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Мајка и син

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Гушкач на бомба

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Мона Лиза со базука

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Дете војник

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Полицаец-шмркач

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Што?

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Потрошувачот Исус

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Куче

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Стражар

Оживеаја графитите на мистериозниот Бенкси

Полицајци што се бакнуваатБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар