Оваа смела фотосесија ќе ве натера да си го сакате сопственото тело

Оваа смела фотосесија ќе ве натера да си го сакате сопственото тело

Литванската фотографка Neringa Rekasiute и новинарката Beata Tiskevic, поканиле група жени да ја соблечат својата облека и да позираат пред огледало за фотосесија наменета за фондацијата WEWOMEN. Оваа реална фотосесија е бунт против нереалната претстава за женското тело која ја даваат медиумите.

Оваа смела фотосесија ќе ве натера да си го сакате сопственото тело

За оваа фотосесија 12 жени позираат во долна облека, а секоја од жените носи своја приказна. Некои од нив страдале од анорексија, преживеале рак на дојка, се бореле со булимија, депресија, витилиго, или стрии, со еден збор се срамеле од своето тело.

Погледнете дел од фотосесијата која ја сочинуваат овие прекрасни и смели дами.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар