Ова се најдобрите астрономски фотографии за 2019-та година

Вселената секојдневно зачудува, интригира и воодушевува, а астрофотографијата е тука за да нѐ приближи до неа низ еден кадар. Кралската опсерваторија во Гринич, Лондон секоја година организира натпревар во астрономска фотографија, а оваа година, биле пријавени 4.602 фотографии од 90 земји ширум светот. Ова се некои од најдобрите.

Категорија Аурори: Аурората е птица – Александар Степаненко

Категорија Sвезди и небули: Длабоко во срцето на Мордор – Ендру Кембел

Категорија Небесни хоризонти: Моќно цвеќе – Брендон Јошизава

Катгорија Сонце: Мал огномет – Алан Фридмен

Категорија Луѓе и вселена: Бен, Флојд и јадорото – Бен Буш

Категорија Sвезди и небули: Сино милје – Џозеп Друдис

Категорија Галаксии: Галаксијата Андромеда – Раул Вилаверде Фраил

Категорија Sвезди и небули: Длабочина и височина – Ласло Баги

Категорија Роботски опсег: Делфинска глава – Тјен Ли

Категорија Аурори: Летечка аурора – Џиџун Јан

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар