Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

Повеќето од нас го знаат Боб Дилан по неговата музика. Неговите песни како Blowin’in the Wind, Like a Rolling Stone и Knocking on Heaven’s Door оставија траги врз многубројни генерации и сè уште се популарни. Но, новата изложба во Музејот на уметност при Меѓународниот универзитет во Флорида прикажува друга страна од неговата уметност. Насловена како Bob Dylan: Retrospectum, изложбата има за цел да им го доближи на посетителите визуелниот свет на Боб Дилан преку неговите слики, цртежи и скулптури од железо.

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

Овие дела покажуваат дека генијалноста на Дилан како уметник не се однесува само на музичкото творештво. Очигледен е неговиот интерес за урбаниот пејзаж бидејќи градовите доминираат во неговите дела. Во некои случаи пак, тој ја спојува визуелната уметност со музиката како на пример во цртежот Like a Rolling Stone на кој е рачно напишан текстот на песната, што го прави делото уште позначајно.

Во продолжение погледнете дел од делата на Боб Дилан.

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Студен ден“, 2020

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Верници“, 2012

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Улица Емет“, 2020

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Like a Rolling Stone“, 2018

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Без наслов“, 1973

Откријте го визуелниот свет на Боб Дилан преку изложбата на негови уметнички дела

„Човек на мост“, 2009

Откако прочитавте за изложбата на Боб Дилан, можеби ќе сакате да прочитате и за познати личности кои ќе ве изненадат со нивните скриени уметнички таленти.

Извор: mymodernmet.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар