Неверојатни пејзажи отсликани во огледало

Фотографот Коди Вилијам Смит го отсликува светот преку овие неверојатни рефлектирачки пејзажи. Серијата фотографии наречена „A moment’s reflection“ вклучува огромно тркалезно огледало кое е сместено на земја, во песок или во море. Стоејќи исправено и делумно закопано, огледалото создава пречка во типичниот пејзаж рефлектирајќи друг предел кој се наоѓа во близина.

Неверојатни пејзажи отсликани во огледало

Прекрасниот аранжман создава хармонична рамнотежа помеѓу неколку реалности кои се поврзуваат на неочекувани начини. Некои кружни формации се истакнуваат во однос на потемното опкружување и го покажуваат светлото небо во далечините, додека пак, други природно се поврзуваат во оптичка илузија предизвикана од различните форми.

Неверојатни пејзажи отсликани во огледало

„Мојата намера е да создадам нови врски помеѓу познатите форми така што воведувам спектакуларни отсликувања во околина каде што тие не би требало да постојат. Огледалата служат како фокална точка во рамките на секоја сцена, но исто така имаат и функција на прозорец кој овозможува сосема уникатна перспектива на истата локација,“ вели Смит.

Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало Неверојатни пејзажи отсликани во огледало


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар