Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

Фотографот Гирт Веген има дарба да го извлече најдоброто од неговите портрети. Интересно е што на портретите не се наоѓаат луѓе, туку мали диви верверици.

Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

Вистински предизвик е да се фотографираат животни, но Гирт прави ова да изгледа премногу лесно. Тој користи мали балони, колички за купување, па дури и лак и стрела.

Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

Резултатот се слатки фотографии од верверици на кои е прикажан нивниот карактер и нивната љубопитност.

Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

„Има околу 12 црвени верверици кои живеат во шумата во близина на мојот дом. Повеќето веќе не ги препознавам.“

Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

Можеби на почетокот вервериците се внимателни, но кога ќе сфатат дека Гирт е извор на храна, не им е проблем да му се приближат.

Неверојатни фотографии од диви љубопитни верверици

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар