Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Дигиталната уметност е практика која користи дигитална технологија како дел од креативниот процес. Уште од 1970 година, разни имиња се користеле за да се опише овој процес, како компјутерска или мултимедијална уметност.

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Талентираниот и самоук уметник од Бразил, Тулиус Хојер, навистина може да се пофали со своите одлични дела, кои неодамна станаа виртуелен хит. Тој со помош на компјутерски програми маестрално ги спојува неговите симулации направени со молив, со вистински реални фотографии, во магични, тродимензионални манипулации, чиј резултат се неверојатни живи слики. За секоја илустрација, потребно му било околу 9 до 10 часа за да ја комплетира целосно.

Страста и талентот случајно го пронашол кога за прв пат инсталирал Фотошоп.

„Го открив Фотошоп на 17 години, чисто од забава, без намера да станам професионалец во тоа поле. Проектот ‘Живи цртежи‘ ми дојде на ум кога се пријавив на еден познат светски натпревар, каде што научив да ја стимулирам мојата креативност“, рекол Хеуер.

Во продолжение погледнете дел од неговите неверојатни слики.

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Неверојатни дигитални слики кои ќе ви го одземат здивот

Погледнете ги и овие 19 фотографии на кои универзумот прави коинциденции што воодушевуваат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар