Неверојатна уметност: Извонредни мандали направени од природни материјали

Природата е прекрасна сама по себе, но уметникот Џејмс Брант постојано наоѓа нови начини да ја направи уште попривлечна. Џејмс создава уметнички дела од природни материјали што ги наоѓа во околината на неговиот дом во Јоркшир, Англија. Нивните детали претставуваат мелем и за очите и за душата!

Неверојатна уметност: Извонредни мандали направени од природни материјали

Џејмс користи камења, лисја, па дури и шумски плодови кои ги реди во спирали, концентрични кругови и други форми со многу детали. Уметникот постојано прави фотографии од неговите дела и ги споделува на социјалните мрежи. Погледнете ги неговите неверојатни мандали направени од природни материјали што ќе ве остават без зборови…

 

Доколку ви се допаднаа овие уметнички дела, погледнете ја и следнава неверојатно прецизна уметност од пердуви.

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар