Несекојдневни „форензички колажи“

Несекојдневни „форензички колажи“

Мајкл Мејпс е артист кој моментално живее во Кротон Фолс, Њујорк. Во серијата наречена The Dutch Master collection, тој на необичен начин успеал да ги рекреира портретите од познатите Холандски артисти. Она што е несекојдневно е фактот што тој употребувал голем број форензички материјали, започнувајќи од примероци од коса и отпечатоци од прсти, па сѐ до неодамнешни фотографии и накит или накратко „биографска ДНК“. Погледнете ја неговата морбидна, но истовремено и фасцинантна уметност…

1-nesekojdnevni-forenzichki-kolazhi-www.kafepauza.mk_Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар