Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Џенис Милтенбергер е неверојатна уметница која започнала да работи со стакло во 1978-ма година. Таа пораснала во Калифорнија и била под големо влијание од социјалната промена во 60-тите и 70-тите. Започнала да работи со стакло како чирак на Ричард Маркис на 19-годишна возраст. По 16-годишно искуство, таа открила нова техника која ѝ помага да создава вистински приказни со нејзините дела.

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Џенис вели дека повеќето од нејзините идеи потекнуваат од митови и библиски приказни. Покрај тоа што твори, Џенис држи часови и работилници низ целиот свет и им помага на учениците да го откријат својот креативен извор.

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Во продолжение погледнете некои од нејзините најдобри дела.

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Најубавите стаклени скулптури што сте ги виделе досега

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар