Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

Џастин Питерс е 22-годишен самоук дигитален артист од Германија. Тој се занимава со надреална уметност уште од 2016 година и умешно ги спојува реалноста и неговата бујна имагинација, преку употребата на Фотошоп.

1. Поинаков пат

„’Сè што можете да си замислите, е реално’ е цитат од Пабло Пикасо по којшто се водам кога ги создавам моите дела. Тие се инспирирани од светот околу мене и од надреалните сликари. Создавам мој сопствен свет од соништата, во кој буквално сè е возможно по пат на неочекувани и уникатни фотоманипулации, од фотографии што ги наоѓам на Интернет.“

2. Паѓањето на Месечината

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

„Се надевам дека кога луѓето ќе ја искусат и доживеат мојата работа, ќе успеат да потонат во нивната фантазија и да откријат дека сè е возможно кога ќе го отвориме нашиот ум. Мојата цел, е да им помогнам на луѓето да се поврзат со нивните емоции и да сфатат дека можат да направат сè што ќе посакаат во животот.“

3. Под шумата

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

4. Сурфање по облаците

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

5. Два света

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

6. Морско око

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

7. Облачно дрво

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

8. Месечев балон

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

9. Ерупција од радост

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

10. Дрво-жирафа

Надреална уметност која прикажува сè што можете да си замислите во вашата фантазија

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар