Музички инструменти претворени во колоритни уметнички дела

Музички инструменти претворени во колоритни уметнички дела

Артистката зад овие дела живее во Сиднеј, Австралија и е позната под името „Salty Hippie“. Таа црта на голем број музички инструменти, од гитари, па сè до тапани, но исто така сака да бои и мали статуи и различни декорации.

„Обожавам поголеми проекти. Неодамна завршив со цртање на статуа од Буда кој се смее, за која ми требаше цел месец“, вели таа. „Обожавам светли бои, како и морето, ѕвездите и галаксиите. Ја обожавам и музиката, па затоа за мене музичките инструменти се и платно за сликање.“

(1) Музички инструменти претворени во колоритни уметнички дела


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар