Моден илустратор користи необични предмети за да ги доврши своите цртежи

Моден илустратор користи необични предмети за да ги доврши своите цртежи

Ерменскиот моден илустратор Едгар Артис користи стилизирани исечоци на хартија и предмети од секојдневието за да ги доврши неговите скици и да создава прекрасни фустани. Неговите модни цртежи вклучуваат предмети како латици од ружи, различни растенија, храна, небо, па дури и градежни материјали и згради.

Моден илустратор користи необични предмети за да ги доврши своите цртежи

Едгар не е првиот уметник кој се обидел да користи вакви материјали за да ги заврши своите дизајни. Еден од првите уметници кои започнале да ја истражуваат оваа уметничка идеја е познатиот архитект и моден илустратор – Шамек Блуи. Сепак тоа не го прави Едгар помалку подобар. Погледнете дел од неговата неверојатна работа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар