Метаморфоза на женско лице во пеперутка

Оваа фотосерија насловена „Camouflage“ (Камуфлажа) од хамбуршкиот фотограф Карстен Вите, ја лови убавината на пеперутките на еден уникатен начин. Колоритните крилца на овие убави инсекти се проектирани во убавите лица на прекрасните моделки. Метаморфоза на женско лице во пеперуткаПреку контрастот на овие две работи, фотографот создава еден вид метаморфозни маски, кои даваат поинакво гледиште на човековиот идентитет, со идеја за промена. Манипулацијата со сенките и светлината, го води набљудувачот да погледне директно во очите на девојките. Метаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаПриродната убавина на лицата на девојките, совршено се вклопува со комплексните детали на крилцата на пеперутките.Метаморфоза на женско лице во пеперутка

Лицата и мистериозната чистота на убавите луѓе, отсекогаш ме фасцинирале“ – вели фотографот Карстен, зборувајќи за своите фотографии.

Метаморфоза на женско лице во пеперуткаТешко е да се процени како овие фотографии се направени. Дали е некаква проекција создадена со светлина, манипулација направена во Фотошоп или лицата се насликани со бои? Всушност намерата на Вите, е луѓето сами да ја решат загатката, додавајќи: Секој треба сам да ја разреши мистеријата.“Метаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперуткаМетаморфоза на женско лице во пеперутка


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар