Магијата на брановите

Магијата на брановите

Брановите носат некоја магија во себе, која внесува спокојна тишина во нашата душа и истовремено ги разбранува нашите емоции и страсти. Тие постануваат уште помистични и поволшебни, кога дигитално ќе се обработат со совршени сенки и бои.Магијата на брановитеЗа овие ремек-дела е „виновен“ американскиот фотограф Дејвид Ориес, кој нема никакво образование поврзано со уметност, дизајн или фотографија. Тој го открил својот талент и стил преку експериментирање, учење од други фотографи и гледајќи во разни фотографии на интернет.Магијата на брановитеНеговите творби ги карактеризираат интензивни и живописни бои, кои се постигнуваат со одредени подесувања на фотоапаратот, утринско светло, долга експозиција и минимална манипулација со боите во Фотошоп. Магијата на брановитеТој за себе вели:

„Како ‘дете на дигиталната ера’, јас не го поминувам моето време во темна соба со разни хемикалии, туку во темна соба седнат пред компјутерскиот монитор“.

Магијата на брановитеНеговите фотографии се направени повеќе случајно, отколку плански. Што се однесува до идејата за фотографирање бранови тој вели:

„Како прво, тоа не сум јас на даските за сурфање на бранови. Никогаш во животот не сум стапнал на даска…“

Магијата на брановите

„Страст за фотографирање ми создава невообичаената светлина и моите обиди да создадам слики кои не можат да се видат со ‘голо око’“.

Магијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановитеМагијата на брановите


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар