Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Хат лагуна е солено езеро на западниот брег на Австралија во близина на градот Грегори. Овој мал град е лоциран во тенок процеп помеѓу океанот и розовата лагуна. Езерото е солено и има црвена или розова нијанса поради присуството на алгата Dunaliella salina. Алгата го произведува пигментот каротеноид што му ја дава магичната боја на езерото.

Фотографката Кристина Макеева од Москва одамна сонувала да го посети ова место, а според неа, посетата ги надминала сите нејзини соништа.

„Базени со разни нијанси на црвено, розово и понекогаш жолто и сино. Розова сол на брегот која светка како снег – сето изгледа како апстрактна слика од реалноста. Во овој случај, природата и нејзините бои создале магија.“

Погледнете ги неверојатните фотографии што ги направила за време на оваа посета.

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Магични фотографии од розовата лагуна во западна Австралија

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар