Магична рефлексија во ситни капки вода

Макрофотографијата нуди големи можности за разубавување на предметите кои се пред нас и чекаат да бидат фотографирани. Кога оваа техника на фотографирање одблизу ќе се искомбинира со техниката на фотографирање капки вода, односно капки роса, се добива вистински магичен ефект.

Тајната е во поставување некаква позадина зад капката, која се рефлектира на неа, па кога ќе се направи фотографијата, изгледа како предметот да е замрзнат внатре во неа. Магично… Еве селекција на неколку прекрасни макрофотографии со капки вода од различни артисти во кои преовладуваат цветови замрзнати во минијатурни кружни водени форми:Магична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаМагична рефлексија во ситни капки водаВи се допаднаа овие фотографии? Погледнете ги и фотографиите на Брајан Валентајн во кои тој претставува разни предмети во капки вода, притоа користејќи списанија како подлога.

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар