Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

Овие постери се дело на веб-дизајнерката Ширли Ен Дик, а нејзината првична идеја била да дизајнира календар со инспиративни пораки. Проектот го нарекла „Креативни вистини“, а постерите се прекрасна комбинација од мудри мисли за уметноста и креативноста кажани од неколку познати поети, уметници и научници, и одличен дизајн.

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

„Уметноста не е она што го гледаш, туку она што ќе направиш другите да го видат.“ – Едгар Дега

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

„Секое дете е уметник. Проблемот е да останеш уметник кога ќе пораснеш.“ – Пабло Пикасо

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

„Не плаши се од совршенство. Никогаш нема да го достигнеш.“ – Салвадор Дали

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

“Тајната на креативноста е да знаеш да ги сокриеш своите извори.“ – Алберт Ајнштајн

Креативно дизајнирани вистини искажани од големи креативни умови

“Креативноста е дрога без која не можам да живеам.“ – Сесил Б. Демил

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    zakon…:D

Остави коментар