Кога моливот ќе ја допре фотографијата…

Иако пред извесно време веќе бевме сведоци на оваа интересна техника, сепак решивме да направиме нова селекција од овие импресивни дела. Преку спојот на фотографијата и цртежот со молив во едно уметничко дело, белгискиот дизајнер Бен Хајне предизвика огромен интерес кај љубителите на уметноста. Тие никако да се заситат од оваа нова визуелна техника, која како правец  Хајне ја воведе минатата година. Овие фотографии се дел од неговиот проект „Молив VS фотоапарат“.

Кога моливот ќе ја допре фотографијата...

Пораката на авторот е јасна. Секојдневните проблеми да ги ставите во сенка на желбите и на имагинацијата за поинакво и поубаво утре. Недвосмислено ја потенцира разликата меѓу реалноста и сонот, со тоа што цртежите му се црно-бели, а фотографиите изразено колоритни.

Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...

Во неговите „доцртани“ фотографии се испреплетуваат илузијата, реалното и надреализмот. Во фокусот се луѓето, природата, животните и  архитектурата, а главните теми се љубовта, слободата, пријателството и задгробниот живот.

Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...Кога моливот ќе ја допре фотографијата...

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

 1. Waldorf Reply

  Ова е многу надвор од контекст со текстов, но ме интересира што се случи со апликациите за работа во Кафе Пауза? Немам на кое друго место да ве прашам. Поздрав. 🙂

  • Кафе пауза Reply

   Здраво Waldorf 🙂

   Откако го затворивме огласот, пуштивме известување дека процесот на селекција и известување на кандидатите ќе трае 2-3 недели. Овој временски период се должи на големиот број пријавени кандидати. До крајот на оваа недела, сите ќе бидете контактирани по имејл. Во текот на следната недела би бил финалниот избор на оние кои ќе го поминат и потесниот круг.

   Поздрав

Остави коментар