Кога човекот се претвора во уметничко дело…

За разлика од повеќето класични уметници, Алекса Мид не сака да се ограничува сликајќи во внатрешноста на зададените линии на платното. Таа слика на луѓе, притоа правејќи ги да изгледаат како акрилни цртежи.

Ова уметничко дело било создадено минатата седмица во современата уметничка галерија „Ирвајн“ во Вашингтон. Како пионер во својата работа, Алекса навистина успева да ги турне границите на уметноста на едно ново, софистицирано ниво. Со фантастичниот уметнички изум на Алекса Мид и нејзината техника на работа ве имаме запознаено и порано.Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...Кога човекот се претвора во уметничко дело...


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар