Јапонски експеримент: Куќа со необичен покрив дизајнирана со математички алгоритам

Јапонски експеримент: Куќа со необичен покрив дизајнирана со математички алгоритам

Јапонското архитектонско студио Laboratory for Exploratory Architecture & Design (LEAD) осмислило концептуален дизајн за релаксирачка оаза која совршено одговара на северната планинска област на Хокаидо.

Јапонски експеримент: Куќа со необичен покрив дизајнирана со математички алгоритам

Архитектите земајќи ги предвид животната средина и еколошките принципи, дизајнирале експериментален објект наречен YEZO. Дизајнот е резултат од спојот на естетика и алгоритам што студиото го подобрил со цел да се намалат трошоците за производство и да се скрати времето за испорака на материјалот.

Јапонски експеримент: Куќа со необичен покрив дизајнирана со математички алгоритам

 

YEZO се одликува со елегантен простор со заоблен покрив и долна дрвена структура. Не само што обликот на покривот ослободува повеќе простор и преставува соодветно место за централен оџак, туку и бара помала количина материјал за да биде изграден. Ќе се согласите дека совршено се вклопува во околината на најсеверниот јапонски остров.

Јапонски експеримент: Куќа со необичен покрив дизајнирана со математички алгоритам

Доколку ви се допадна овој дизајн на јапонските архитекти, можеби ќе сакате да прочитате и за ресорт на Филипините со нула отпад.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар