Иновативни саксии кои го менуваат својот облик како што растението расте

Иновативни саксии кои го менуваат својот облик како што растението расте

Овој иновативен дизајн на саксии е инспириран од јапонската уметност оригами. Тие растат заедно со вашите растенија, овозможувајќи им повеќе простор за почва и место за нивните корења. Зад дизајнот стои дуото Бајк и Бегам Ајескан, кои имаат свое студио.

(1) Иновативни саксии кои го менуваат својот облик како што растението расте

„Во природата, сè еволуира, се адаптира, расте, цвета, се распаѓа, умира, се впива и се користи одново“, велат тие. „Модерниот пристап на дизајн е сосема спротивното. Тука нештата постојат во 3 фази: објектите се создаваат, употребуваат и на крај се фрлаат… Оваа саксија, преку внимателно пресметани оригами обрасци, ја имитираат способноста на природата да расте и да се трансформира со тек на време, овозможувајќи му го на растениото она што му е вистински потребно.“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар