Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Дали некогаш сте се запрашале како навистина гледаат луѓето кои имаат проблеми со видот? Филип Барлоу, уметник од Кејптаун, направил серија слики кои живописно ја прикажуваат маката на луѓето со кратковидост.

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

На прв поглед делата на Филип изгледаат како фотографии без фокус. Но, овие хиперреалистични маслени слики совршено го доловуваат она што го гледаат луѓето со кратковидост кога ќе ги извадат нивните очила. Овие слики им овозможуваат на другите да разберат како е да се живее со еден од најчестите проблеми со очите.

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Илустрации што прикажуваат како гледаат луѓето со лош вид

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар