Илустрации од книжевни цитати

Еван Робертсон е графички дизајнер од Њујорк кој читајќи ги славните автори како Едгар Алан По, Ернест Хемингвеј и Оскар Вајлд ги подвлекувал, како што тој ги нарекува, скапоцените камчиња од реченици. Потоа ја ставил во погон својата креативност и од нив ги создал овие извонредни црно-бели илустрации.

Илустрации од книжевни цитати

„Станав луд со долги интервали на ужасна нормалност.“ – Едгар Алан По

Во врска со процесот на создавање на неговите дела тој вели:

„Ги подвлеков кратките извадоци од четивата од моите омилени автори и оставив на зборовите да ме однесат до илустрациите. Илустрациите се претопуваат со цитатите и се надевам дека придонесуваат за привлекувањето на окото и на умот кон нив“.

Илустрации од книжевни цитати

„Слушај… има извонредно добар универзум веднаш до нас. Ајде да одиме!“ – Е.Е. Камингс

Илустрации од книжевни цитати

„Нема бегање од дивиот коњ во нас.“ – Вирџинија Вулф

Илустрации од книжевни цитати

„Сите вистини чекаат секаде околу нас.“ – Волт Витман

Илустрации од книжевни цитати

„Пишувај пијан, коригирај трезен.“ – Ернест Хемингвеј

Илустрации од книжевни цитати

„Во 3 часот секогаш е или предоцна или прерано за што и да сакаш да правиш.“ – Жан-Пол Сартр

Илустрации од книжевни цитати

„Јас сум половина агонија, половина надеж.“ – Џејн Остин

Илустрации од книжевни цитати

„Идејата која не е опасна не вреди воопшто да се нарекува идеја.“ – Оскар Вајлд

Илустрации од книжевни цитати

„Цивилизацијата започнала со дестилација.“ – Вилијам Фокнер

Илустрации од книжевни цитати

„Се осмелувам ли да го вознемирам универзумот?“ – Т.С. Елиот

Илустрации од книжевни цитати

„Тоа место го нема на ниедна мапа. Вистинските места најчесто ги нема.“ – Херман МелвилБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар