Фотографии во зима

Зимските снегови, заледените улици, движењето на луѓето низ маглата… иако звучи студено и сурово, истовремено овие пејзажи од животот се инспирација за создавање креативни и уметнички фотографии.Фотографии во зимаФотографии во зимаДоколку сакате да излезете со вашиот фотоапарат за да фатите дел од магијата што се случува околу вас во овој период од годината, добро е да ги земете предвид овие совети:

1. Нека ви биде топло

Јасно е дека доколку шетате по студот ќе ви требаат повеќе слоеви топла облека за да не ви згасне ентузијазмот за фотографирање уште во првите 20 минути. Она на што дополнително треба да обрнете внимание е да ви останат рацете загреани. Ракавиците се очигледен додаток без кој не би требало да излезете од дома, но тие би можеле да ви го отежнат процесот доколку треба постојано да ги вадите и ставате. За да можете ефективно и прецизно да ги користите прстите, земете ракавици кои се пресечени во делот кај прстите.Фотографии во зима

2. Резервна батерија

Студот може да влијае на брзото трошење на батериите на фотоапаратот, така што препорачливо е да носите резервни и да ги поставите до термосот со топло кафе во ранецот.

3. Светли фотографии од снежни пејзажи

Кога ќе застанете пред снежна сцена која сакате да остане запаметена во вашиот фотоапарат, може да се соочите со проблем кој произлегува од невообичаеното ниво на светлина и количината од бело. Сензорот на светлина ќе се обиде да ја разбере сцената, но вака може да добиете сива и матна фотографија. Затоа, во вакви околини, подесете го нивото на светлина за неколку места во десно, до +1 или до +2.Фотографии во зимаФотографии во зима

4. Ако нема снег

Снегот не е единствената убавина што ја носи зимата, која воедно претставува инспирација за фотографирање. Природната мрачност на зимата, небото и светлите утра во комбинација со замрзнати површини, можат да ви понудат прилики да ги фатите најчудесните моменти од ова годишно време.Фотографии во зимаФотографии во зима

5. Црпете инспирација

Погледнете уште дел од нашиот избор за да добиете идеи и инспирација за вашите зимски фотографии. Па нели е магично?Фотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зимаФотографии во зима


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Irence Reply

    Sovrsheno

Остави коментар