Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Фотографката Хелен Хавард патувала од нејзиниот дом во Франција до Куба и го фотографирала урбаниот пејсаж на Хавана. Без некој посебен план, таа лутала низ улиците и се вљубила во живите нијанси и уникатната атмосфера на градот. Нејзините фотографии на одличен начин ги доловуваат интересните детали на градбите – од нивните кружни прозорци, па сè до шарениот екстериер.

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Хавана е позната по нејзината богата урбана палета на бои, а токму ова ја натерало Хелен дополнително да ги обработи фотографиите. Намалувајќи ја живоста на боите на фотографиите, таа ги направила со пастелни нијанси. Фотографиите изгледаат нереално и се како сцени од филм на Вес Андерсон. Резултатот покажува како таа се чувствувала за време на нејзината посета на Куба.

„Се одлучив да ги обработам фотографиите на начинот нa којшто јас го гледам ова неверојатно место.“

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Фотографии од Куба кои изгледаат како сцени од филм на Вес Андерсон

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар