Фотографии од течности фрлени во воздух

Наместо претпазливо да сипе црвено вино, белгиската фотографка Менон Ветли решила да фрли полна чаша, за да го документира „летот“ на виното во воздухот. Таа по професија е графички дизајнер и илустратор, но неодамна го пренасочила целото нејзино внимание кон фотографијата. Тоа не го прави само со вино, туку фрла разни течности и храна во воздухот, притискајќи на фотоапаратот во вистинскиот момент, за да ги улови случајните форми и колоритните пластови, кои лебдат низ синото небо.
Фотографии од фрлени течности во воздухОваа фотосерија оригинално започнала како уникатни објави на Инстаграм, а потоа прераснала во проект, наречен „Flying Stuff“ (Летечки нешта).
Фотографии од фрлени течности во воздух

Фотографката објаснува: „Навистина е фасцинантно да се гледа каков облик ќе формира течноста додека лета во воздух. Фотографирањето во вистинскиот момент, најчесто доведува до спектакуларни и изненадувачки резултати. Повеќето фотографии се направени со Ајфон, но почнав да ‘пукам’ и со покрупни оружја 🙂

Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздухИ покрај тоа што чистењето на хаосот веројатно не е баш за уживање, веројатно е ептен забавно да се фрлат толку многу нешта во воздух и да се гледаат како се трансформираат во уникатни, вонземски облици.
Фотографии од фрлени течности во воздух Фотографии од фрлени течности во воздух


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар