Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Корчној Пасарибу е индонезиски геолог и фотограф, кој неодамна отпатувал на малиот остров Бутон за да фотографира некои од локалните племиња. Некои од староседелците на островот се погодени од ретка генетска состојба наречена синдром на Ваарденбург што им дава една карактеристика – неверојатно светли и сини очи.

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Фотографии од домородно племе од Индонезија со невообичаени очи поради ретка генетска состојба

Можеби ќе ве интересира и како еден француски фотограф се вљубил во Виетнам и го нарекол мозаик на контрасти.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар