Фотографии од бебиња направени само неколку секунди по породувањето

Фотографии од бебиња направени само неколку секунди по породувањето

Моментот на раѓање на дете е најубавиот момент во животот на сите кои го доживеале тоа, па затоа овие портрети делуваат многу изненадувачки. Тоа се фотографии на бебиња направени неколку секунди по нивното доаѓање на свет. Изненадувачки се затоа што не изгледаат толку убаво како за таков убав настан.

Фотографии од бебиња направени само неколку секунди по породувањето

Лиен, 13 секунди по породувањето

Нивниот автор, фотографот Кристијан Бертло вака го објаснува тоа:

„Кога за првпат го видов син ми, тој беше крвав и покриен со онаа бела материја наречена вермикс. Тој беше како воин кој штотуку ја добил својата прва битка, како ангел кој излегува од темнината.“

Иако фотографиите се тешки и не би можел секој да ги изгледа до крај, ова негово објаснување им дава сосема поинаква перспектива, додавајќи им длабоко и прекрасно значење.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Lili Reply

    Dlaboko i prekrasno znacenje!!! Of mori majko, turni me da kinisam…….

Остави коментар